Nejčastější dotazy

Jak se mohu stát čtenářem?

Čtenářem Akademické knihovny se může stát každý po vyplnění přihlášky, předložení občanského průkazu ke kontrole a zaplacení 200,- Kč za vystavenou kartu čtenáře. Poplatky za další léta jsou ve výši 100,- Kč za rok.

Jak najdu konkrétní knihu?

Na počítačích u výpůjčních pultů v obou patrech knihovny nebo na jakémkoliv počítači připojeném k internetu si v online katalogu vyhledáte signaturu knihy (návod na vyhledávání v katalogu). Signatura je 9místná, prvních 5 čísel určuje obor, ve kterém je zařazena (viz plánek 1. patro a 2. patro) a poslední čtyřčíslí označuje pořadí knihy v daném oboru v oboru.

Je v knihovně také beletrie?

Můžete ji najít v 1. patře knihovny, řazena je abecedně podle příjmení autorů. Dále je rozdělena podle jednotlivých jazyků. Stejně je řazena beletrie v Rakouské knihovně (2. patro AK JU).

Máte vystaveny vysokoškolské kvalifikační práce?

Nejčastěji půjčované práce z období cca 1995 - 2007 jsou vystaveny ve 2. patře knihovny, ty novější jsou k dispozici v PDF formátu na internetu (STAG). Starší a méně půjčované práce jsou uloženy ve skladu. O jejich výpůjčku můžete požádat u výpůjčního pultu. Všechny kvalifikační práce jsou k dispozici pouze prezenčně.

Jak mohu studovat časopisy?

Časopisy jsou umístěny v časopiseckých studovnách v obou patrech, jsou dostupné prezenčně i absenčně (maximální délka absenční výpůjčky je 7 dní). U starších ročníků je třeba požádat o výpůjčku ze skladu.

Mohu si výpůjčky samostatně prodloužit?

Je to možné v případě, kdy kniha není zamluvena jiným čtenářem nebo nemá překročenou výpůjční dobu. Na adrese katalog.jcu.cz se nejprve přihlásíte kliknutím na „Čtenář“ v horním menu, přihlásíte se vašimi údaji (pokud heslo neznáte, postupujte podle otázky 9). Po přihlášení naleznete v šedé tabulce řádek „Výpůjčky“. Klikněte na číslo vpravo informující, kolik knih máte vypůjčeno. Objeví se seznam Vašich vypůjčených knih. Pokud chcete prodloužit jen některé knihy, označte je vždy na začátku řádku a klikněte nahoře na „Prodloužit vybrané“. Pokud chcete prodloužit všechny Vaše knihy, klikněte na „Prodloužit vše“.

Mohu si knihy rezervovat?

Ano, ale pouze knihy, které jsou momentálně půjčené. Také nelze rezervovat knihy, které jsou v knihovnách kateder (v katalogu AK označeny jako deponát) a knihy, které mají kategorii "výpůjčka zaměstnance". Knihy rezervujete prostřednictvím online katalogu.

Zapomněl/a jsem heslo

Studenti a zaměstnanci JU se přihlašují pomocí stejných údajů jako do STAGu nebo Výplatních pásek. Pokud heslo zapomenete, kontaktujte správce centrálního systému JU identit na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Ostatní čtenáři (např. z řad veřejnosti nebo BC AV ČR) získali přihlašovací údaje při registraci. V případě zapomenutí hesla nás kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., (čtenáři registrovaní pouze na TF se mohou obracet s dotazy na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Nabízí AK tiskové, kopírovací a skenovací služby?

Ano, podrobnosti o těchto službách vč. návodů najdete zde.

Mohu zaplatit kopírování nebo tisk z peněz vložených v menze?

Ne, stravovací konto a konto pro financování tisku jsou oddělená (menzy JU webkredit konto a konto IPS JU jsou dvě nezávislá konta), avšak je možné si peníze mezi konty převádět několika způsoby, například z webového rozhraní Webkreditu menza.jcu.cz (po přihlášení - záložka IPS), další možností je nabití karty IPS konta v přízemí naší knihovny. Případně můžete využít i kopírku na mince, která je v 1. patře knihovny. Umožněno je také bezplatné skenování. Případný další přesun financí je možný ve STAGu.

Co znamenají barevné samolepky na hřbetech některých knih?

Takové knihy jsou k dispozici pouze k prezenčnímu studiu, v 1. patře jsou označeny červeně, ve 2. patře zeleně.

Může student nebo vyučující požádat o doplnění fondu knihovny?

Ano, veškeré požadavky předané osobně nebo zaslané e-mailem pak posuzuje akviziční komise AK JU. Požadavek je také možné knihovně předat prostřednictvím online formuláře.

Jaké jsou výpůjční lhůty dokumentů?

Výpůjční doby dokumentů se řídí podle kategorie čtenáře a druhu dokumentu. Více k tomuto tématu najdete v Knihovním řádu AK JU.

Jak nahradím ztracený dokument?

Možností, jak nahradit ztracený dokument je více. Podrobné informace naleznete v Knihovním řádu AK JU.

Jaké jsou pokuty za pozdní vrácení?

Sankční poplatky se řídí podle kategorie čtenáře. Studenti a veřejnost platí 2 Kč / 1 dokument/ 1 den prodlení. Více najdete v Knihovním řádu AK JU.

Mohu si prostřednictvím AK vypůjčit knihy z jiných knihoven?

Ano, k tomu slouží meziknihovní výpůjční služba (MVS) a pro studenty a zaměstnance JU je zdarma. Návod pro využití MVS a přesné podmínky.

Mohu v knihovně používat vlastní notebook a připojení na WIFI?

Ano, v knihovně je všude možnost wifi připojení, avšak je dostupné pouze pro zaměstnance a studenty JU. Notebooky je povoleno používat v badatelnách (studovny pro „tiché“ studium) pouze v tichém režimu. Mobilní telefony jsou v badatelnách zakázány.

Jak se z domova připojím k vědeckým databázím (e-zdrojům) knihovny a elektronické knihovně časopisů (EZB)?

K tomu slouží vzdálený přístup, tzv. VPN koncentrátor, který si každý uživatel musí nastavit (návod). Díky tomu budete mít přístup do EZB a do všech databází, u nichž je v abecedním seznamu uvedena dostupnost: AK-JU.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies