Skip to main content

Data Management Plan

DMP je dokument, který přesně popisuje „životní cyklus“ dat v průběhu celého projektu. Uvádí, jak budou data získávána, zpracována, analyzována, popsána, ukládána, sdílena a případně opakovaně využita. DMP specifikuje také metadata i veškeré etické a právní aspekty, dále úložiště dat a jejich zálohování a v neposlední řadě zodpovědné osoby a zdroje.

Cyklus efektivního zacházení s výzkumnými daty ilustruje následující obrázek:

obrazek1

© ELIXIR RDMkit

 

  1. Plánování: nejenom plán práce s daty, ale plán celého projektu. Stanovení toho, s jakými daty budeme pracovat, pokud budou externí, jakou licencí jsou ošetřena, zda se jedná o data citlivá, jak a na jak dlouho budou archivována – a v neposlední řadě, jak bude práce s daty financována.
  2. Sběr dat: Shromažďování například pomocí dotazníkového šetření, výstupy vlastních měřících přístrojů a podobně.
  3. Zpracování: Může jít o sloučení dat, jejich převedení do jednotného formátu, vyčištění.
  4. Analýza: Samotná vědecká práce s daty. V této fázi právě vzniká publikovatelný vědecký výstup. Jeho součástí jsou stále častěji také datové sady, na jejichž základě publikovaný článek vznikl.
  5. Uchování: Pro potřeby sdílení a/nebo dalšího využití jsou data uložena do spolehlivého repozitáře. Jsou opatřena perzistentním identifikátorem (například DOI), aby na ně bylo možné jednoznačně odkazovat.
  6. Sdílení: Díky identifikátorům se k datům dostanou ostatní uživatelé, aby si například ověřili publikované závěry nebo je porovnali s vlastními výstupy.
  7. Opětovné využití: Uložená data jsou využitelná pro další výzkum, a to jak jejich původním autorem, tak dalšími vědci v daném oboru. 

    Více se lze o práci s životním cyklem dat dočíst ZDE. Nejedná se o jednorázovou akci, ale o dlouhodobý proces, který je nutno neustále sledovat a pečovat o něj po celý životní cyklus dat.

     

    Plánování práce s daty

    Na počátku projektu začíná proces, kdy plánujeme postupy a komunikaci životního cyklu dat, veškeré aktivity, spojené s nakládáním s daty v průběhu vědeckého výzkumu. Výsledkem plánování je živý dokument – Data Management Plan.

    Je to v první řadě pomocník pro všechny, kdo se na výzkumu podílejí, využitelný vždy, kdy je potřeba dohledat jakákoliv data nebo přesný postup jejich získání. Je užitečný tehdy, nastoupí-li do výzkumného týmu nový člen nebo se jakýmkoliv způsobem změní okolnosti výzkumného projektu.

    DMP může být povinností a podmínkou některých poskytovatelů financí (např. OP JAK, Horizon Europe nebo jiní donátoři), kteří požadují uchovávat, sdílet a publikovat data. Plán je také spolehlivý způsob, jak na konci projektu ověřit průběh i závěry výzkumu, proto je u některých poskytovatelů podmínkou předložit DMP na začátku, v průběhu i na konci projektu.

    DMP se však nemusí týkat pouze konkrétního projektu, ale jedná se i o zacházení s výzkumnými daty na úrovni celé organizace.

     

    Nástroje pro tvorbu Data Management Plan 

    Data Stewardship Wizard

    Vynikající a sofistikovaný online nástroj pro tvorbu DMP, na němž pracují také čeští vývojáři a jeho webovou stránku naleznete ZDE. Pomůže nejenom s formální tvorbou plánu, ale pohlídá, zda jsou data FAIR, postará se o jejich strojovou zpracovatelnost, umožní sdílení v rámci týmu a upozorní na případné konflikty. Je také dobře připraven na možné změny v průběhu projektu.

    Na webu ZDE je podrobná uživatelská příručka v angličtině. 

    DMPonline

    Zřejmě nejstarší nástroj pro tvorbu DMP. Webová aplikace má svou stránku ZDE a pracuje na bázi odpovědí na formulářové otázky. Na stránce ZDE jsou také veřejně dostupné ukázky plánů z různých předchozích projektů a ZDE jsou uváděny požadavky různých grantových agentur. Jsou považovány za neoficiální, proto je nutné ověřit je přímo u poskytovatelů financí.

    Argos

    Webová aplikace se stránkou ZDE a s podobným systémem tvorby DMP na základě odpovědí na otázky. Argos však navíc odděluje samotný plán projektu a popis datové sady, ta tak může být využívána i v jiných projektech. Argos je navíc propojen s OpenAIRE a EOSC a umožňuje ukládat DMP do repozitáře Zenodo (o repozitáři více ZDE). Příklady hotových plánů jsou například ZDE a datových sad potom ZDE

    Formát DMP

    Data Management Plan nemá pevně stanovenou závaznou formu. Lze využít různých šablon, které jsou volně k dispozici, například DMP Horizon (bilingvní text v MS Word / PDF) ZDE nebo DMP TA ČR (MS Word) ke stažení ZDE.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies