Skip to main content

Vzdělávací materiály

Gamifikace

Tematická „únikovka“ související se správou vědeckých dat (Research Data Management, zkráceně RDM): https://sites.google.com/vu.nl/datahorror/home na motivy tvůrců Lieke Mulder a Merel Talbi ve spolupráci tří nizozemských univerzit. Na univerzitě Vrije v Amsterdamu se tato hra v roce 2020 kromě online verze hrála i živě. Hra je opravdu skvělá, zkuste ji i vy! Ve hře najdete navíc i spoustu úžasných odkazů nejen ke správě dat, ale také k identifikátorům (trvalým) a mnoho dalšího. Neváhejte tedy!

více zde

Jak správně přistupovat ke správě dat? Právě správou dat a chybami, kterých se při správě dat můžete dopustit, Vás provede: https://forschungsdaten-thueringen.de/rdm-scarytales/articles/overview.html (taktéž v repozitáři Zenodo: https://zenodo.org/record/7276802). Karetní hra bude brzy dostupná i v tištěné verzi a budete se moci zúčastnit workshopu v rámci Open Access Weeku na JU, kde si tuto hru budete moci vyzkoušet i off-line!

Další skvělou hrou, kde se můžete vžít do role digitálního kurátora (tj. člověka zodpovědného za uchovávání dat a digitálních objektů/materiálů) a ve které se ponoříte do tajů digitálních projektů, je: http://schreibman.eu/digcurv/curate-game/ (https://zenodo.org/record/438694). Jedná se o karetní „deskovku“ a je vhodná jak pro odbornou veřejnost (manažery, knihovníky apod.), tak i Ph.D. studenty a začínající vědecké pracovníky.

„Deskové“ hry nesou různou tematiku a jedna se týká přímo „Open Access“ (tedy „Otevřeného přístupu“), který je nám znám z publikačního prostředí. Odkaz na „OA-deskovku“ naleznete zde: https://hud.libguides.com/openaccess/GameOfOpenAccess. V současné době je hra poptávána naší Akademickou knihovnou JU.

I z Lega© se dá při troše šikovnosti zhotovit hra zaměřená na reprodukovatelnost (meta)dat: https://zenodo.org/record/3685685. Tuto hru pro 4-24 hráčů navrhla univerzita v Glasgow (https://eosc-pillar.eu/data-stewardship-resources/lego%C2%AE-metadata-reproducibility), kterou publikovala (http://eprints.gla.ac.uk/196477/). Návod, jak si hru sestavit, naleznete v tomto ReadMe (ReadMe files poskytují potřebné informace nebo metadata potřebná k tomu, aby digitální výzkumné objekty měly přidanou hodnotu): https://eprints.gla.ac.uk/196477/4/ReadMe_Sep19.pdf.

Hra zaměřená na roli otevřené vědy (tedy „Open Science“) a otevřeného přístupu: https://copyrightliteracy.org/resources/the-publishing-trap/ - ta zdůrazňuje nutnost otevřené komunikace a šíření výzkumu. Hru ocení jak začínající vědci, tak i zkušení akademičtí pracovníci.

Open Science: Praktická příručka pro (nejen) doktorandy

Anglický překlad publikace si můžete ve formátu pdf stáhnout ze stránky University College London ZDE.

Série webinářů pro pochopení otevřené vědy

Záznamy webinářů „Open for you! Third series of 4EU+ webinars to discover open science (2024)“ jsou v angličtině dostupné na webu European University Alliance.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies