Skip to main content

Vzdělávací materiály

Gamifikace

Tematická „únikovka“ související se správou vědeckých dat (Research Data Management, zkráceně RDM): https://sites.google.com/vu.nl/datahorror/home na motivy tvůrců Lieke Mulder a Merel Talbi ve spolupráci tří nizozemských univerzit. Na univerzitě Vrije v Amsterdamu se tato hra v roce 2020 kromě online verze hrála i živě. Hra je opravdu skvělá, zkuste ji i vy! Ve hře najdete navíc i spoustu úžasných odkazů nejen ke správě dat, ale také k identifikátorům (trvalým) a mnoho dalšího. Neváhejte tedy!

více zde

Jak správně přistupovat ke správě dat? Právě správou dat a chybami, kterých se při správě dat můžete dopustit, Vás provede: https://forschungsdaten-thueringen.de/rdm-scarytales/articles/overview.html (taktéž v repozitáři Zenodo: https://zenodo.org/record/7276802). Karetní hra bude brzy dostupná i v tištěné verzi a budete se moci zúčastnit workshopu v rámci Open Access Weeku na JU, kde si tuto hru budete moci vyzkoušet i off-line!

Další skvělou hrou, kde se můžete vžít do role digitálního kurátora (tj. člověka zodpovědného za uchovávání dat a digitálních objektů/materiálů) a ve které se ponoříte do tajů digitálních projektů, je: http://schreibman.eu/digcurv/curate-game/ (https://zenodo.org/record/438694). Jedná se o karetní „deskovku“ a je vhodná jak pro odbornou veřejnost (manažery, knihovníky apod.), tak i Ph.D. studenty a začínající vědecké pracovníky.

„Deskové“ hry nesou různou tematiku a jedna se týká přímo „Open Access“ (tedy „Otevřeného přístupu“), který je nám znám z publikačního prostředí. Odkaz na „OA-deskovku“ naleznete zde: https://hud.libguides.com/openaccess/GameOfOpenAccess. V současné době je hra poptávána naší Akademickou knihovnou JU.

I z Lega© se dá při troše šikovnosti zhotovit hra zaměřená na reprodukovatelnost (meta)dat: https://zenodo.org/record/3685685. Tuto hru pro 4-24 hráčů navrhla univerzita v Glasgow (https://eosc-pillar.eu/data-stewardship-resources/lego%C2%AE-metadata-reproducibility), kterou publikovala (http://eprints.gla.ac.uk/196477/). Návod, jak si hru sestavit, naleznete v tomto ReadMe (ReadMe files poskytují potřebné informace nebo metadata potřebná k tomu, aby digitální výzkumné objekty měly přidanou hodnotu): https://eprints.gla.ac.uk/196477/4/ReadMe_Sep19.pdf.

Hra zaměřená na roli otevřené vědy (tedy „Open Science“) a otevřeného přístupu: https://copyrightliteracy.org/resources/the-publishing-trap/ - ta zdůrazňuje nutnost otevřené komunikace a šíření výzkumu. Hru ocení jak začínající vědci, tak i zkušení akademičtí pracovníci.

Open Science: Praktická příručka pro (nejen) doktorandy

Anglický překlad publikace si můžete ve formátu pdf stáhnout ze stránky University College London ZDE.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies