Národní knihovna prodloužila přístup do digitální knihovny až do konce června

Ministr kultury Lubomír Zaorálek se dnes dohodl s předsedou Svazu  knihkupců a nakladatelů (SČKN) Martinem Vopěnkou na uzavření licenční smlouvy, která by do konce června 2021 umožnila úplné zpřístupnění digitalizovaných dokumentů dostupných na trhu prostřednictvím digitálních knihoven  provozovaných Národní knihovnou ČR, Moravskou zemskou knihovnou, Univerzitou Karlovou v Praze, Moravskou zemskou knihovnou v Brně, Knihovnou Akademie věd ČR, Národní technickou knihovnou a Městskou knihovnou v Praze. Studenti, pedagogové a vědečtí pracovníci tak budou mít dalších 5 měsíců zajištěn přístup ke všem dílům chráněným autorským zákonem včetně nejnovější literatury tak, jak to bylo dosud. Stát nakladatelům zaplatí náhradu ve výši 80 milionů korun za neprodané knihy, které budou díky této dohodě dostupné online.

Vážení uživatelé AK JU,

 

rádi bychom Vás informovali, že od 2. listopadu 2020 mají studenti a pedagogové vysokých škol a vyšších odborných škol registrovaných ve federaci eduID.cz díky dohodě Národní knihovny se správci autorských děl dočasný online přístup k digitálním fondům Národní knihovny a Moravské zemské knihovny. Zpřístupněno tak bude více než 215.000 titulů monografií a periodik, což je téměř 64 milionů stran.

 

Z důvodu očekávané vysoké zátěže byly spuštěny dvě přístupové brány. V případě přetížení jedné, mohou čtenáři využít druhou.

Kompletní digitální fondy MZK a NK ČR lze najít po přihlášení na adrese https://www.ndk.cz nebo na adrese https://dnnt.mzk.cz.

 

K obsahu NDK se můžete dostat následovně:

1. Použijte tlačítko Přihlásit vpravo nahoře.

2. Zaškrtněte políčko Souhlasím s podmínkami použití a poté se klikněte na odkaz Přihlásit knihovním účtem/eduID.

3. Vyberte ze seznamu institucí přihlášení přes univerzitní účet JU.

4. Budete přesměrování na přihlášení v Centrální autentizační službě. Po přihlášení univerzitními údaji (stejnými jako např. STAG nebo Moodle) můžete začít číst.

 

Digitalizovaná díla nelze stahovat nebo tisknout, díla lze pouze prohlížet online.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies