Kniha O Parazitech a lidech získala cenu Magnesia Litera 2019

V neděli 7. dubna 2019 byly uděleny výroční knižní ceny Magnesia Litera 2019, jejichž úkolem je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. Nejvyšší ocenění v kategorii "Litera za naučnou literaturu" získala kniha O parazitech a lidech Jana Votýpky, Ivy Kolářové, Petra Horáka a kol. Na vzniku publikace se významně podíleli také odborníci z Přírodovědecké fakulty JU, jmenovitě prof. Jan Kopecký, prof. Julius Lukeš a doc. Oleg Ditrich.

Přední čeští parazitologové v čele s Janem Votýpkou nabízejí nevšední pohled do světa parazitů. Kniha představuje lidské i zvířecí parazity a způsob jejich života z různých úhlů pohledu, od lékařského a veterinárního přes biologický až po historický a umělecký. O parazitech se čtenář dozví skoro všechno. Pochopí, že cizopasníci na naši planetu patří a pro život na Zemi jsou naprosto nepostradatelní. Pozná nejen jejich evoluci, ale také historii jejich objevování. Nahlédne do rafinovaných triků, jimiž cizopasník mění tělo svého hostitele ve svůj vlastní prospěch a nejednou přitom prokazuje přímo machiavelistické schopnosti. Autoři dokládají, že parazité člověku vždycky jen neškodí, ale někdy mu dokonce prospívají. Nevšední kniha se velmi seriózně zabývá důležitým tématem, které obvykle stojí stranou zájmu veřejnosti. A dělá to velmi přístupnou, zábavnou formou.

Knihu O parazitech a lidech si můžete přečíst nebo vypůjčit v naší knihovně.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.