Nejčastější dotazy

Jak se mohu stát čtenářem?
Čtenářem Akademické knihovny se může stát každý po vyplnění přihlášky, předložení občanského průkazu ke kontrole a zaplacení 200,- Kč (za vystavenou kartu čtenáře a registrační poplatek). Poplatky za další léta jsou ve výši 100 Kč za rok.

Jak najdu konkrétní knihu?
Na počítačích u výpůjčních pultů v obou patrech knihovny si vyhledáte signaturu knihy. Signatura je 9-timístná, prvních 5 čísel určuje obor, ve kterém je zařazena (viz plánek 1. patro a 2. patro) a poslední čtyřčíslí označuje pořadí zařazení v oboru.

Je v knihovně také beletrie?
Můžete ji najít v 1. patře knihovny, řazena je abecedně podle příjmení autorů. Stejně je řazena beletrie v Rakouské knihovně (2. patro AK JU).

Máte vystaveny vysokoškolské kvalifikační práce?
Nejfrekventovanější z období cca 1995 - 2007 jsou vystaveny ve 2. patře knihovny, novější jsou k dispozici v PDF formátu na internetu (STAG), u starších můžete požádat o výpůjčku ze skladu. Veškeré tyto práce jsou k dispozici pouze prezenčně.

Jak mohu studovat časopisy?
Časopisy jsou umístěny v časopiseckých studovnách v obou patrech, jsou dostupné prezenčně i absenčně (maximální délka absenční výpůjčky je 7 dní). U starších ročníků je nutné požádat o výpůjčku ze skladu.

Mohu si výpůjčky samostatně prodloužit?
Je to možné v případě, kdy kniha není zamluvena jiným čtenářem nebo nemá překročenou výpůjční dobu. Na adrese http://katalog.jcu.cz se nejprve přihlásíte kliknutím na „Čtenář“ v horním menu. Do pole "Uživatelské jméno čtenáře" vyplňte Váš univerzitní login (např. novakj01). Heslo použijte stejné jako do STAGu. Po přihlášení naleznete v šedé tabulce řádek „Výpůjčky“. Klikněte na číslo vpravo informující, kolik knih máte vypůjčeno. Objeví se seznam Vašich vypůjčených knih. Pokud chcete prodloužit jen některé knihy, označte je vždy na začátku řádku a klikněte nahoře na „Prodloužit vybrané“. Pokud chcete prodloužit všechny Vaše knihy, klikněte na „Prodloužit vše“.

Mohu si knihy rezervovat?
Ano, ale pouze knihy, které jsou momentálně půjčené. Také nelze rezervovat knihy, které jsou v knihovnách kateder a knihy, které mají kategorii "výpůjčka zaměstnance".

Zapomněl/a jsem heslo
Studenti a zaměstnanci JU se přihlašují pomocí stejných údajů jako do STAGu nebo Výplatních pásek. Pokud heslo zapomenete, kontaktujte správce centrálního systému JU identit na idm@rt.jcu.cz.
Ostatní čtenáři (např. z řad veřejnosti nebo BC AV ČR) získali přihlašovací údaje při registraci. V případě zapomenutí hesla nás kontaktujte na pujcovna@lib.jcu.cz, (čtenáři registrovaní pouze na TF se mohou obracet s dotazy na knihovna@tf.jcu.cz)

Mohu zaplatit kopírování nebo tisk z peněz vložených v menze?
Ne, zatím je oddělené financování tiskových služeb a stravování, ale můžete si u nás v přízemí kartu nabít. Případně můžete využít i kopírku na mince, která je v 1. patře knihovny. Umožněno je také bezplatné skenování.

Co znamenají barevné samolepky na hřbetech některých knih?
Takové knihy jsou k dispozici pouze k prezenčnímu studiu, v 1. patře jsou označeny červeně, ve 2. patře zeleně.

Může student nebo vyučující požádat o doplnění fondu knihovny?
Ano, veškeré požadavky předané osobně nebo zaslané e-mailem pak posuzuje akviziční komise AK JU.

Na jak dlouho se půjčují knihy, způsob náhrady ztracené knihy, výše poplatků při opožděném vrácení …
Na tyto dotazy Vám odpoví Knihovní řád AK JU a ceník poplatků.

Mohu v knihovně používat vlastní notebook a připojení na WIFI?
Ano, v knihovně je všude možnost Wi-Fi připojení, avšak je dostupné pouze zaměstnance a studenty JU. Notebooky je povoleno používat v badatelnách (studovny pro „tiché“ studium) pouze v tichém režimu. Mobilní telefony jsou v badatelnách zakázány.

Jak pracovat s elektronickými knihami?
Návod pro práci s e-knihami.